نگهداری از باتری خودرو در فصل سرما و زمستان

//نگهداری از باتری خودرو در فصل سرما و زمستان

نگهداری از باتری خودرو در فصل سرما و زمستان

در این مقاله به بررسی نکات ساده و اصول مراقبت و نگهداری از باتری خودرو و جلوگیری ار ایجاد اختالال در کار باتری و استارت زدن خودرو در فصل سرما و زمستان میپردازیم

با فرا رسیدن فصل زمستان باید باتری خودروی خود را آماده ی دما های زیر صفر درجه و یخبندان کنیم،همانطور که داخل خودرو از ضدیخ استفاده میکنیم و زنجیر چرخ را داخل خودرو قرار میدهیم، باید برای باتری خودرو که وظیفه ی تامین انرژی لازم برای استارت زدن را دارد کارهایی انجام دهیم.

باتری زمستان

همچنین تمام امکانات برقی خودرو مانند برف‌پاک‌کن‌ها، شیشه‌بالابرهای خودکار و از همه مهم‌تر بخاری خودرو به عملکرد درست باتری ماشین وابسته‌اند. بنابراین، برای داشتن خاطری آسوده بهتر است مراقب باتری ماشین خود در فصل سرما باشیم. در این مقاله به توصیه‌های متخصصان برای محافظت از باتری خودرو در آب‌وهوای سرد می‌پردازیم.

نگهداری از باتری ماشین

تمیز نگه داشتن قطب‌های باتری و اتصالات آن یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری باتری ماشین است. به این منظور، با یک فرچه و محلول آب و جوش‌شیرین، قطب‌های باتری خود را تمیز کنید.سپس برای جلوگیری از سولفاته شدن مجدد و زنگ زدن، کمی گریس یا روغن روی سطح آنها بمالید. در صورت لزوم هر دو هفته یک بار این کار را تکرار کنید. اگر زمان زیادی از خودرو خود استفاده نمی‌کنید، باتری خودرو را باز کنید و در جایی گرم و امن از آن نگهداری کنید.

گرم نگه داشتن خودرو

دمای پایین هوا، به‌خصوص دمای زیر صفر درجۀ سانتی‌گراد، سرعت واکنش‌های شیمیایی درون باتری ماشین را بسیار کُند می‌کند. وقتی ماشین روشن است و کار می‌کند، موتور ماشین فضای زیر کاپوت را گرم می‌کند و باتری به‌درستی کار می‌کند. اما وقتی ماشین خاموش است، به‌ویژه شب‌ها که دمای هوا کمتر می‌شود، ممکن است باتری ماشین توانایی تولید انرژی لازم برای استارت زدن خودرو را از دست بدهد.

بنابراین توصیه می‌شود همیشه خودرو خود را در محلی گرم و سرپوشیده پارک کنید. همچنین استفاده از کاور و روکش نیز بسیار مؤثر است. همان‌طور که برف و یخ را از روی برف‌پاک‌کن‌ها پاک می‌کنید، روی کاپوت خود را نیز تمیز و خشک کنید تا آسیبی به باتری ماشین شما نرسد.

زمستان

تست کردن باتری خودرو پیش از شروع فصل سرما

بررسی وضعیت باتری ماشین پیش از آغاز فصل سرما ضروری است، به‌ویژه اگر قصد سفر با خودرو شخصی خود را دارید. در صورتی که از این کار غافل شوید، ممکن است با مشکل روبه‌رو شوید. حتی اگر باتری ماشین نو است و به تازگی آن را تعویض کرده‌اید، باز هم نشان دادن آن به یک باتری‌ساز مفید است.

ولتاژ استاندارد باتری ماشین خاموش، ۱۲.۶ ولت است اما دمای هوا و رطوبت روی این عدد تأثیر می‌گذارند. بنابراین توصیه می‌شود یک متخصص با ولت‌متر دیجیتال سلامت باتری ماشین شما را آزمایش کند تا با خرابی ناگهانی باتری خودروتان در سرما غافلگیر نشوید. ا

گر روزی قصد بیرون بردن ماشین خود را ندارید، پیشنهاد می‌شود ماشین خود را روشن کنید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای کار کند. اگر دوری با ماشین بزنید که بسیار ثمربخش‌تر خواهد بود. این‌گونه از خالی شدن ناگهانی یا به‌اصطلاح دِشارژ شدن باتری ماشین خود پیشگیری می‌کنید.

امداد باتری

شیوۀ درست استارت زدن در زمستان

استارت نخوردن ماشین در سرمای زمستان بسیار کلافه‌کننده است. برای جلوگیری از این اتفاق، ضمن رعایت نکته‌هایی که پیش‌تر به آنها اشاره شد، باید به این موارد نیز توجه کنید. پیش از استارت زدن، بررسی کنید که لوازم برقی ماشین ازجمله چراغ‌ها، بخاری، پخش و رادیو که همگی از برق خودرو استفاده می‌کنند روشن نباشند.  زیرا توانایی باتری خودرو برای استارت زدن خودرو را می‌گیرند.

همچنین بهتر است تا روشن شدن خودرو از برف‌پاک‌کن‌ها استفاده نکنید. شارژرهای فندکی ابزارهای الکترونیکیِ همراه مثل تلفن همراه و تبلت و نمایشگرهای کوچک خودرو هم مستقیماً از باتری ماشین برق خود را تأمین می‌کنند.

هنگام استارت زدن، سوئیچ خودرو را پس از چرخاندن، بیش از ده ثانیه نگه ندارید. استارت زدن طولانی مدت سبب می‌شود که ماشین شما دیگر استارت نخورد.اگر ماشین شما روشن نشد، یک دقیقه صبر کنید و دوباره استارت کنید. این زمان برای ایجاد شارژ داخلی و بازیابی توان استارت باتری ماشین ضروری است.

By | 2020-10-23T08:11:44+00:00 اکتبر 23rd, 2020|مقالات|بدون دیدگاه

ثبت ديدگاه

سفارش تلفنی